Aanstaande donderdag is het rentebesluit van de ECB, groeistimulering is het nieuwe toverwoord in de EU en Air France-KLM gaat opnieuw snijden. Arne Petimezas van AFS Group praat je bij.
1. Aanstaande donderdag is het rentebesluit van de ECB en het gaat waarschijnlijk erg spannend worden. De markt rekent in ieder geval op een renteverlaging, maar hoogstwaarschijnlijk zal ECB-president Mario Draghi ook onconventionele maatregelen uit de hoge hoed toveren. Uit een artikel in het Duitse tijdschrift Der Spiegel blijkt dat de ECB er echter zelf nog niet over uit is wat er precies zal worden aangekondigd. In ieder geval overweegt de ECB nieuwe extreem langlopende leningen aan banken, ditmaal met een looptijd van 4 jaar, aldus het tijdschrift.
2. Sinds de Europese verkiezingen van vorige week is het stimuleren van groei het devies in de EU. En wat is de definitie groeistimulering volgens het eurocratisch zakwoordenboek? In een wat minder straf tempo bezuinigen en vooral economische hervormingen blijven doorvoeren (hervormingen zijn zo cliché – is er iemand die bijhoudt wat die hervormingen nou precies zijn en wat ze moeten opleveren?). Nu wil de Spaanse premier Mariano Rajoy na de zomer een stimuleringspakket van 6 miljard euro doorvoeren. Moeten we daarmee blij zijn? Voor een econoom van de Keynesiaanse school valt 6 miljard euro in het niet ten opzichte van de Spaanse economie met een omvang van circa een biljoen euro en een werkloosheid van nog steeds 25 procent. En voor een die-hard bezuiniger is het vloeken in de kerk. Want vorig jaar bedroeg het Spaanse begrotingstekort 7,1 procent van het bruto binnenlands product (bbp). De doelstelling was 6,5 procent. En daarmee lapte Madrid evenals in de voorgaande jaren de begrotingsregels van Brussel aan zijn laars.
3. En ook de Grieken willen aan de groeistimulering. Volgens de krant Kathimerini wil premier Samaras volgend jaar de btw verlagen en de ‘solidariteitsbelasting’ (een additionele inkomstenbelasting) afschaffen. De regering, die aankijkt tegen een staatsschuld van 175 procent van het bbp, meent dat er ruimte is voor een belastingverlaging omdat de begrotingsdoelstellingen zijn behaald.
4. Google wil de internetlozen der aarde graag aan een internetverbinding helpen en gaat daarvoor satellieten inzetten, meldt de Wall Street Journal. Google zou 1 miljard dollar willen investeren in een vloot van 180 sattelieten. Google kocht eerder dit jaar droneproducent Titan Aerospace om met drones afgelegen gebieden van internet te kunnen voorzien.
5. Had je me maar niet overgenomen. De voormalige topman van RBS Fred Goodwin zou tot twee keer hebben geprobeerd de mega-overname van ABN AMRO voor 58 miljard pond af te blazen. De overname, die zowel RBS als syndicaatspartner Fortis noodlottig werd, ging toch toch door omdat de juridische papierwinkel al de deur uit was en niet meer kon worden teruggedraaid. Dat staat in het boek Shredded – Inside RBS: The Bank that Broke Britain van de journalist Ian Fraser waar de Mail on Sunday de hand op heeft weten te leggen. De titel Shredded slaat overigens op de bijnaam van Goodwin, Fred the Shred. Goodwin kreeg die bijnaam omdat hij een reputatie had opgebouwd van rücksichtlos in de kosten hakken.
6. Luchtvaartmaatschappij Air France-KLM gaat dieper in de kosten snijden om in de zwarte cijfers te kunnen komen nadat de afgelopen drie boekjaren verlies werd geleden. Volgens De Telegraaf komt er een kostenbesparingsprogramma van 1 miljard dat het Transform 2015-kostenbesparingsprogramma van 2 miljard euro moet opvolgen. Naar verluidt zal er met name worden ingegrepen bij de Franse tak.
7. In het Duitse tijdschrift Der Spiegel staan wat sappige details over Jean-Claude Junckers kandidaatschap voor voorzitter van de Europese Commissie. Tijdens de EU-top vorige week zou de Britse premier Cameron bondskanselier Merkel hebben laten weten dat het Verenigd Koninkrijk afstevent op een exit uit de EU als Juncker, die bekendstaat als een federalist, het voorzitterschap krijgt. En Merkel zou bovendien zelf gedreigd hebben tegen het voorzitterschap van Juncker te stemmen. Inmiddels heeft Merkel toch haar steun voor Juncker uitgesproken, maar dat ging niet van harte en de kansen van de Luxemburger om de topbaan in Brussel te krijgen worden met de dag kleiner. De Franse president Hollande zou volgens de krant Bild zijn voormalige minister van Financiën Moscovici naar voren willen schuiven als kandiaat. En ook de Italiaanse premier Renzi staat niet te popelen om Juncker. Daarnaast heeft Tony Blair Merkel laten weten dat hij wil een baan in Brussel wil
8. De klad begint er in te komen bij de Nederlandse industrie. Volgens de inkoopmanagersindex van Markit groeide de industrie voor de tiende maand op rij in mei. Helaas nam de groei van de nieuwe orders af tot het zwakste tempo in bijna een jaar tijd vanwege gebrekkige binnenlandse vraag.
9. De industrie in de eurozone als geheel groeide ook in een zwakker tempo in mei. En ook dat kwam doordat de orderinstroom afzwakte, wat betekent dat de sector de komende tijd minder sterk kan gaan groeien en minder zal bijdrage aan de groei in de eurozone als geheel. Positief was dat de Spaanse industrie het steeds beter doet.
10. Europese beurzen boeken vanochtend kleine winsten in het kielzog van een hoger slot in Azië. Handelaren zijn licht positief gestemd nadat de Chinese industrie in mei iets sterker dan verwachte groei liet zien en de Chinese centrale bank de eisen voor de liquiditeitsreserves van banken versoepelde. Handelaren kijken vandaag nog uit naar Amerikaanse macrocijfers en het Duitse inflatiecijfer voor mei. Reken niet op sterke koersbewegingen, want de beurs zit in de parkeerstand tot aan het rentebesluit van de ECB op donderdag.
Arne Petimezas is analist bij financiële dienstverlener AFS Group. Deze bijdrage is niet bedoeld als advies tot het doen van individuele beleggingen.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl